Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vstup do NHL: 22. června 1979 jako Winnipeg Jets, 1. července 1996 se klub přestěhoval do Phoenixu
První sezóna: 1979-80
Stadión: Glendale Arena, 17.799 diváků
Největší úspěchy: finále divize 1985, 1987
Adresa: 5800 W. Glenn Drive, Suite 350, Glendale, AZ 85301

Oficiální website: www.phoenixcoyotes.com

V roce 1995, kdy se začalo veřejně proslýchat, že se kvůli finančním potížím chystají Jets opustit Winnipeg, začalo aktivně vystupovat hnutí, které usilovalo o získání peněz z prostředků veřejnosti na udržení NHL ve Winnipegu a tedy i v Kanadě.

Děti vyprazdňovaly svá prasátka, různé skupiny pořádaly loterie a poutě s prodejem domácího pečiva. Svou pomoc nabízeli kluboví příznivci až z dalekého Japonska a Austrálie. Sbírka nakonec vynesla 13,5 miliónu dolarů, ale to zdaleka na udržení Tryskáčů ve Winnipegu nestačilo. Místní rodák Barry Shenkarow, který byl majitelem klubu již od dob WHA, oznámil prodej týmu organizaci BG Hockey Ventures LP. Tedy skupině, v jejímž čele stáli Richard Burke a Steven Gluckstern, a která přesunula klub do Phoenixu. Prodej schválili i guvernéři NHL.

Ve své nováčkovské sezóně 1996-97 se mohli noví vlastníci klubu radovat z postupu do play off, kde však Kojoti skončili v prvním kole na Anaheimu. Totéž se k velkému zklamání fanoušků bohužel opakovalo i v následujících třech letech! V roce 1998 vypadli Coyotes s pozdějším vítězem Stanley Cupu Detroitem, o rok později skončili s velkou ostudou na St. Louis a v sezóně 1999-2000 nestačili na Colorado.

Zklamání z těchto výkonů bylo pro Phoenix o to větší, že Coyotes hráli koncem devadesátých let v základní části vesměs poměrně dobře. Parta kolem Keitha Tkachuka, Jeremyho Roenicka, Dallase Drakea, Travise Greena, Teppo Numminena či Jyrki Lummeho patřila k tomu lepšímu jak v Pacifické divizi, tak i v celé Západní konferenci.

Ročník 2000-01 byl u Kojotů ve znamení převratných změn. Po dlouhých jednáních koupila klub skupina podnikatelů kolem Stevea Ellmana a legendárního Waynea Gretzkyho. Ti oznámili, že chtějí v blízké budoucnosti přestěhovat Coyotes ze silně nevyhovující West American Areny do nové haly. Především ale hodlali ve Phoenixu prakticky od základu vybudovat zcela nové mužstvo. Tým tak v průběhu sezóny či po jejím skončení opustily největší hvězdy Tkachuk, Roenick, Green. Klub se také zbavil práv na Chabibulina, Renberga a Reichela, místo kterých přišli mladí talentovaní borci Handzuš, Nagy, Zajnulin, kteří si své místo na slunci musí teprve vydobýt.

Sázka na budoucnost a snaha o výrazné zeštíhlení klubového rozpočtu ovšem Coyotes také něco stála. Phoenix se v roce 2001 nedostal do play off, ačkoliv o jeho deváté příčce Západní konference rozhodl v souboji s Vancouverem pouze menší počet vyhraných zápasů. Vybudování úspěšného týmu téměř od nuly je věc mimořádně obtížná a obvykle časově náročná. To ovšem jen tehdy, když na tom nedělá Gretzky a spol. Důkazem toho je sezóna 2001-02, ve které si Coyotes ve vyřazovacích bojích zahráli.

Kojot je známým zvířetem v těchto krajích